Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akémukoľvek platenie v hotovosti. Prečo? Veľmi tým riskujete. V súčasnej dobe platbu v hotovosti upravuje zákon o omedzení platieb v hotovosti. Zákon zakazuje vykonávať v hotovosti platby prevyšujúce sumu 15.000 EUR, ak ide o platby medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi.

V prípade, že ide o fyzickú osobu – podnikateľa, nesmie platba v hotovosti prekročiť sumu 5.000 EUR.

Prevod peňazí v hotovosti

Ak sa dohodnete s druhou stranou, že si odovzdáte peniaze v hotovosti, je to jeden z najnebezpečnejších spôsobov vyplatenia kúpnej ceny. Jedna strana vždy riskuje. Pokiaľ si chcete ako predávajúci prevziať peniaze až po vložení zmlúv na kataster, riskujete, že peniaze nedostanete a prídete aj o nehnuteľnosť. Ak ste, naopak, kupujúci a peniaze odovzdáte pred vložením na kataster, riskujete, že prídete o peniaze a nebudete ani majiteľom nehnuteľnosti.

Jediné, čo Vám zostáva, je súd, ktorý môže trvať niekoľko rokov. Tento scenár bol veľmi častý pri podvodoch s predajom bytov a domov.

Ak teda predávate či kupujete nehnuteľnosť, poraďte sa o všetkých rizikách s odborníkom, ktorý tieto kroky rieši každý deň. Ušetríte si tak veľa nervov a peňazí.

Máte otázku? Neváhajte sa na mňa obrátiť.

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie